امروز: چهارشنبه 1397/07/25

چند تا گل سرخ؟- قسمت اول

چند تا گل سرخ؟- قسمت اول

چندتا گل سرخ؟

اگر  از فروشندگان عطر در بیشتر عطر فروشی‌ها در مورد میزان طبیعی بودن عطرهایشان، از هر برندی که می‌خواهد باشد، بپرسید احتمالاً چنین پاسخی دریافت می‌کنید: «عطرهای ما همگی از بهترین نوع و کاملا طبیعی هستند!» واقعاً؟ هر بطری از عطر چنل نامبر 5  (Chanel No.5)، کلاسیک‌ترین هدیه‌ی زنان در صد سال گذشته، از یک دوجین رز در میانه‌ی هزار گل یاس، بعلاوه‌ی یلنگ-یلنگ، خس خس، روغن چوب صندل، و مقدار کمی از آلدئیدها و مشک مصنوعی، ترکیب شده است. به این ترتیب، جستجوی ما ممکن است به این جا ختم شود: در مورد عطرهای مدرن،  اصلا هیچ ماده‌ی طبیعی در آنها وجود دارد؟ اما ما گامی جلوتر می‌رویم و می‌پرسیم: آیا آن دوازده عدد گل سرخ برای یک بطری 30 میلی عطر کافی هستند؟

در فاصله‌ی چهار کیلومتری شهر گرس در جنوب فرانسه، یک مزرعه‌ی گل‌های معطر وجود دارد. خانواده‌ی ژوزف مول  الان پنج نسل است که به پرورش گل محمدی در این مزرعه اشتغال دارند. کل محصول این باغ، که سالانه بر 34-40 تن گل‌برگ بالغ می‌شود، تنها برای تولید عطر شنل 5 اکستره مصرف می‌شود. علی رغم اینکه این میزان محصول اصلاً برای تولید عطر چنل 5 اکستره کفایت نمی‌کند، برند عطر شنل هیچ‌گاه از این خانواده نخواسته است که میزان تولید گل محمدی خود را افزایش دهند، بلکه تأکیدش بیشتر بر این بوده است که کیفیت بالای گل‌ها را ثابت نگه دارند. در سال 1987 چنل با این خانواده همکاری تجاری خود را آغاز کرد و همه‌ی محصولات آن را با قیمت بالا خریداری کرد تا  این خانواده کیفیت محصولات رز و یاس خود را برای تولید عطرهای باکیفیت، بالا نگه دارند. اکنون این خانواده گلبرگ‌های گرد آمده از 50000 بوته‌ی گل محمدی و گل‌ها جمع‌آوری شده از 60000 بوته‌ی یاس را تنها برای تولید عطرهای برند چنل اختصاص داده است.

در سال 1930 ژان پتو (Jean Patou)، طراح مد پاریسی، تصمیم گرفت عطرهایی برای 250 مشتری آمریکایی خودش تولید کند. در نتیجه دست به کار تولید عطر جوی (Joy) شد که در هر بطری آن مشتمل بر یک دسته گل از 350 رز گراس و 10600 گل یاس گراس بود. بدین ترتیب، عطر جوی ژان پتو  نه تنها از نظر تعداد گل‌ها در هر بطری، بلکه از حیث قیمت نیز از عطر چنل 5 پیشی گرفت.  این عطر گران قیمت‌ترین عطر جهان بود.

زمانی گل سرخ صدپر (رز سنتیفولیا) منحصر بفرد گراس، پایه‌ی همه‌ی صنعت عطرسازی فرانسه بود. درست پیش از جنگ جهانی دوم، گراس سالانه چیزی در حدود 750000 تن از گلبرگ‌های این گل را برای مصرف عطرسازی‌ها پرورش می‌داد. اکنون، رزهایش را تنها برای سه خانه‌ی عطر پرورش می‌دهد: چنل، ژان پتو، و کریستسن دیور. برندهای دیگر معمولا از رزهای ارزان‌تر و مناسب‌تری از بلغارستان، مراکش، هند، ترکیه، ایران، چین و روسیه استفاده می‌کنند.

این مقاله ادامه دارد...           

 

تاریخ درج: 1394/05/25
جستجوی محصول

جستجوی محصول بر اساس

برنـــــد:
نام عطــر:
رایحه اصلی:
رایحه فرعی:
جنسیت: