امروز: چهارشنبه 1397/07/25

چند تا گل سرخ؟- قسمت سوم (آخر)

چند تا گل سرخ؟- قسمت سوم (آخر)


عطر طبیعی چه عطری است؟

می‌دانیم که خود گلاب (روغن رز) به تنهایی عطری است با ترکیبی پیچیده از بالغ بر چهارصد ماده‌ی شیمیایی مختلف.، اعم از معطر یا نامعطر. حال چه اتفاقی می‌افتد اگر عطری در ترکیب خود علاوه بر خود روغن معطر رز شامل افزوده‌هایی از قبیل اکسید گل محمدی، لینالول، سیترونلول، نرول، گرانیول (موادی که خود از مؤلفه‌های روغن رز  و افشره‌ی رز هستند) باشد؟ می‌توانیم این افزودنی‌های مصنوعی را غیر طبیعی بدانیم؟ البته هیچ متخصص و عطرشناس قابلی در هیچ کجای جهان نیست که بتواند بوی یک ماده‌ی تماما خالص را، خواه طبیعی خواه مصنوعی، نه به تنهایی و نه در ترکیب با دیگر مواد معطر تمییز و تشخیص دهد.

فرض کنید عطرساز بخواهد یکی از وجوه رایحه‌ی رز را تقویت کند، برای نمونه، تازگی و شفافیت یا رایحه‌ی گلی دلنشین آن را. وی می‌تواند با افزودن مواد مصنوعی لحن‌های مختلف عطر رز را برجسته کند. اما آیا با این نوع تغییر لحن‌ها، باید عطر را یکسره غیرطبیعی و یا مضر تلقی کنیم؟ خیر. آیا عطرساز حق دارد که از رایحه‌های طبیعی تخطی کند؟ البته که می‌تواند! و گرنه، اگر عطرسازی  بسط و پیشرفت ایده‌های عطری طبیعی نباشد که دیگر هنر عطرسازی معنی و مفهومی نخواهد داشت.

داستانی درباره‌ی گل یاس

وزن هشت میلیون گل یاس قریب به یک تن است و تنها یک کیلو افشره‌ی یاس از آن بدست می‌آید. ارنست بو در فرمول عطر چنل شماره 5 از 4 درصد افشره‌ی یاس استفاده می‌کند. با این وجود، این عطر به شدت گران است و غرض عطرساز همین بوده که اطمینان حاصل نماید از اینکه هیچ کس نمی‌تواند کپی از این عطر با رایحه‌ای مشابه آن را به قیمتی ارزان تولید کند. این مورد برای صنعت عطرسازی مدرن در حکم تاریخ است. در دهه‌ی 50 عطرسازان از مواد نامرغوب به وفور برای عطر یاس استفاده می‌کردند. در رایحه‌ی عطهای مدرن ماکسیمم محتوای یاس یک عطر حول و حوش یک درصد است. مثلا، در یکی از مرغوب ترین عطرهای یاس معاصر، عطر سرج نویی، تنها 0.35% افشره یاس به کار رفته است.

افزودن مواد شیمیایی که از مؤلفه‌های تشکیل دهنده‌ی خود رایحه‌ی یاس گرفته شده‌اند، موجب شده است تا عطرهای یاس جذاب‌تر و دسترس‌پذیرتر گردند. بنابراین عطرسازان تنها به مقدار اندکی از افشره‌های طبیعی نیاز دارند تا بتوانند رایحه‌ی گلی واضح و درخشانی خلق کنند، به ویژه اگر آن افشره یا روغن معطر خیلی گران باشد. آیا مواد طبیعی دیگری هم در عطرهای مدرن به کار می‌رود؟ البته.

علاوه بر افشره‌های طبیعی و گران قیمت رز، سوسن و گل مریم، اسانس‌های روغنی ارزان قیمت هم وجود دارد. مانند، اسطخودوس، نعنا فلفلی، خس خس، چوب سدر، دارچین، پرتغال، لیمو و .... همه ی این ها بازار خوبی دارند.ضمناً، اسانس روغنی نعنا هندی در حال حاضر شایع‌ترین ماده‌ی خام طبیعی در صنعت عطرسازی است که سالانه در حدود 1000 تن از آن تولید و مصرف می‌شود. و اگر واقعا ضرورت دارد که در تبلیغات عطر از جملاتی چون: «عطرهای ما نیمه (یا دو سوم یا 99%) طبیعی هستند» استفاده شود، مطمئن باشید که باید یا از اسانس‌های روغنی ارزان قیمت در آن بکار رفته باشد، و یا از مولکول‌های منزوی که خاستگاه طبیعی دارند.

 

به عنوان آخرین کلام، لازم است تا چشم‌انداز دیگری از این مسئله را به تفصیل تصویر کنم.

اصلا مهم نیست که چه درصدی از یک مؤلفه‌ی خاص در یک عطر به کار می‌رود؛ مهم نیست که آن ماده ارزان باشد یا گران، کم‌یاب باشد یا به وفور در دسترس. مهم این است که: آیا این عطر زیباست یا نه؟ آیا می‌تواند شما را از تنگنای فضا و زمان خودتان فراتر ببرد؟ می‌تواند قلب و روح دیگران را به اهتزاز درآورد و به شور و شادی وادارشان سازد؟ آیا می‌تواند نمناکی اشکی بر نگاه‌تان بنشاند. در مورد عطرها، درست مثل هنر یا موسیقی، این نت‌های خاص یا رنگ‌های منفرد نیستند که اهمیت دارند. انگیختن روح آدمیان به شفقت و مهربانی مهمتر از همه‌ی این‌هاست.     


مقالات مرتبط:

چند تا گل سرخ؟- قسمت اول

چند تا گل سرخ؟- قسمت دوم

     

 

تاریخ درج: 1394/06/10
جستجوی محصول

جستجوی محصول بر اساس

برنـــــد:
نام عطــر:
رایحه اصلی:
رایحه فرعی:
جنسیت: